Turistikou se začne...

 KYTIČKA PRO MILOŠE KIRCHNERA

          Dnes už nezbývá než vzpomínat, jsou lidé, s nimiž se rozloučíme, aniž bychom to čekali, aniž bychom tušili, že náhle odejdou. Miloš Kirchner, fotograf, ještě nedávno vystavoval v Německu, Polsku, Jablonci. Jednu z výstav měl také v Liberci.

         Potěšit se v předvánočním čase pohledem na nádherné scenérie, básně psané objektivem jabloneckého fotografa Miloše Kirchnera bylo hezkým zážitkem při návštěvě výstavy jeho fotografií v Turistickém informačním centru v Horním Hanychově - Liberci, v roce 2004. Konaly se tady již tradičně výstavy, zaměřující se na zprostředkování nádhery Ještědských a Jizerských hor a poskytující návštěvníkovi obraz nejkrásnějších a nejbližších partií kraje.

         Známý a mezi odborníky uznávaný fotograf zachycoval na svých snímcích přírodu Libereckého kraje více jak třicet let. Jeho snímky z Jizerských hor a severočeských měst bylo možno vidět na řadě osobních výstav především v Jablonci nad Nisou a také v zahraničí. Většina z nich byla oceněna vítěznými místy v soutěžích Blatenská růže, Český ráj a také několika prvými místy v celostátní soutěži Klubu přátel Pentaxu.

         Snímky nevznikaly náhodou, o své práci se vyjadřoval: „Jsem zvyklý spát ve spacáku i při dvacetistupňovém mrazu a čekat na východ slunce, v létě jezdím na starém kole, kde mám fotoaparáty v košíku před řídítky. To se musí procházet korytem potoků, hledat nejlepší místa, odkud je nejlepší záběr.“  Krajině, náladovým záběrům a horským zátiším dával autor přednost před komerčním zpracováním snímků pro ilustrační nebo pouze obchodní účely. „V Novém Městě pod Smrkem mám kamaráda, ten mi zavolá, když je příznivé počasí a potom okamžitě vyrážím. Jindy ve sněhu a mrazu vyměňuju baterie, střídám objektivy, prostě není to jednoduché udělat snímek tak, aby byl podle mých představ,“ vyprávěl o obtížnosti své práce. Nosil kila techniky do kopců, ve vedru i v zimě, čekal hodiny na sluníčko, mlhu, opar.  Tvořil spíše poezii, zdůrazňující krásu přírody a inspirující k dokonalému prožitku.

         Tehdy v Turistickém infocentru při vernisáži výstavy začátkem listopadu představil Miloš Kirchner i dva kalendáře, plné nejkrásnějších zákoutí Jizerských hor. Jeho práce pro město Jablonec nad Nisou zhodnotil místostarosta Jiří Rudolf: „Autor výstavy patří k vynikajícím fotografům Jablonecka. Jeho zásluhou se seznamují domácí i návštěvníci s krásami kraje a to ovlivňuje výrazně návštěvnost našich krásných hor.“  Významných úspěchem jabloneckého fotografa byla reportáž z návštěvy prezidenta Václava Klause v Jablonci. Snímky ze své návštěvy dostal prezident těsně před návratem do Prahy.

         Slovy uznání nešetřili ani Jiří Bartoš, vynikající fotograf a majitel soukromé galerie z Hejnic nebo Zdeněk Lín, autor foto publikací o Liberci a Jizerských horách stejně jako jablonecký Miloslav Kalík. Vernisáži se na začátku adventu 2004 zúčastnilo na padesát příznivců fotografa. Vyhrávala kapela a do pozdních večerních hodin debatovali laici i profesionálové o kráse a umění.

         Poté se Miloš Kirchner představil v Německu třiceti velkorozměrovými fotografiemi z Jizerských hor.   Dokumentoval krásu přírody především v detailech kaskád potůčků a bystřin střídají se s trsy trávy nebo zas s chrámovou vznešeností stromů. Autor se honosil titulem QEP Evropské mezinárodní federace profesionálních fotografů v Bruselu.   

         Miloš Kirchner byl jedním z řady vynikajících fotografů, kterým umožnilo infocentrum v Horním Hanychově vystavovat a stejně uspořádat i výstavu v Žitavě.  S jeho fotografiemi se těšilo mnoho návštěvníků a nesčetně si jich zkrášlilo s nimi své domovy či pracovny.  Byl postavou, prezentující náš kraj precizní a uměleckou prací, ať je tato vzpomínka kytičkou umělci, který nás před několika dny opustil.

 

Milan Turek,

vedoucí Turistického informačního centra Horní Hanychov, Liberec