Vrahem z povolání

08.02.2013 04:48

novysvetozor.dexusnet.cz/cz/film/vrahem-z-povolani-utrpeni-soudce-karla-vase-5571

www.vrahem-z-povolani.cz/online.html

Vrahem z povolání. Utrpení soudce Plk. just. JUDr. Karla Vaše. Dokumentární film; Vrahem z povolání. Utrpení soudce Karla Vaše, Česká republika, 2013 Režie: Karel Bělohlavý Česká premiéra: 11.02.2013 Stilus Press

Podplukovník v. v. JUDr. PhDr. Karel Vaš, CSc., který zemřel v prosinci 2012, jako soudce a prokurátor odsoudil na smrt v době politických procesů 50. let více než 20 nevinných lidí a stovkám dalších vyměřil dlouholeté tresty. Souhlasil s natáčením a v dokumentu vysvětluje zvrácenou logiku toho, proč je např. v pořádku, že měl být oběšen generál Heliodor Píka, jemuž navrhl trest smrti.

Vašova krvavá cesta 20. stoletím má ale hlubší kořeny. Jako zástupce šéfa vojenské kontrarozvědky předával během 2. světové války i při osvobozování Československa bez výslechu a bez dokumentace sovětské rozvědce NKVD zadržené osoby. Významně tak přispěl k odlvečení asi 6.000 osob z území Slovenska do sovětských gulagů, z nichž se velká část už nevrátila. Byl osobně odpovědný za předání 500 československých občanů – uprchlíků před stalinským režimem - do gulagů. Je také spoluodpovědný za vyvražďování německých civilistů v době míru - po skončení 2. světové války. Počtem obětí je překonal až masakr ve Srebrenici (1995).

V dokumentu vystupují historici čeští i zahraniční, mj. Mark Kramer z Harvardovy univerzity nebo soudce Mezinárodního trestního soudu v Haagu Robert Fremr. Většina pamětníků, kteří ve filmu hovoří, je starší 90ti let.

Dokument zachytil svědectví obětí Karla Vaše a zabývá se problémem vyrovnání se s minulostí a existence spravedlnosti. Popisuje také dva pokusy o zavraždění Karla Vaše - poté, co právo selhalo. Vůbec poprvé přináší film barevné autentické záběry z osvobození Prahy v květnu 1945 - všechny dosud známé archivní záběry existují pouze v černobílém provedení. Ve filmu budou zveřejněny také unikátní dokumenty z nepřístupných archivů NKVD.


Námět: Mikuláš Kroupa, Jan Plachý | Scénář: Pavel Paleček
Režie: Jan Bělohlavý, Pavel Paleček | Dramaturg: Jan Gogola
Moderátor: David Černý | K. Vaš: Petr Jeništa | Střih: Dan Marek
Zvuk: Dan Marek | Producent: Pavel Paleček

On-line projekce bude spuštěna 12.2. 2013.

www.vrahem-z-povolani.cz/index-vice-info.html   www.vrahem-z-povolani.cz/online.html

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

—————

Zpět