481. Proč zrovna Stakčín ?

03.08.2013 11:19

        Zaznívá přečasto otázka. Odpověď je nasnadě: Je zde pěkný vzduch, lehce se sem mašinkou dovezu, jsou zde příjemní lidi, přepychové prostředí městyse. Šéf turistické ubytovny TURUB p. Marian Kapráľ – plně komunikující všemi prostředky a hlavně komunikativní a pružně vše zařizující!

         No, řekněte sami: Co více si přát pro zregenerování svých nervů civilizací značně pošramocených, svého bolestmi a nemocemi zmáhaného těla. Navíc: ZSSK mi dají na červenec a srpen téměř 100% slevy na jízdné; za ubytování zaplatím 7 €/ noc. Do „Jednoty“ 150 m, do dalších potravin na druhou stranu 200 m; do hospody 300 m poctivých. Do zbytků překrásného parku s vodotryskem 10 m!

        Někdo jezdí k „móři“; někdo na Kanáry; jiný do Turecka, Egypta. Já do Stakčína již 3. Rokem a je mi zde moc dobře. Pokoj velice skromně zařízený, ale ČISTÝ; sprchový kout 150/150 ZDĚNÝ; záchody sice společné ale – jak zrcadlo!
Poprvé jsem přijel – no, jen-tak – jak taktici říkají: PRŮZKUM BOJEM. To jsem se jal otestovat co vlastně a zda vůbec se mi vyplatí v B. Bystrici koupená průkazka BCK ZSSK. Ano, nějaké to € ona stojí, ale SLEVA platí celá rok. Tato není až zase tak malá, pokud jezdí jedna osoba po Slovensku ráda. Neptejte se mne, prosím, kolik co stojí. Račte si to vygooglovat, jak rádi říkají mnozí naši potomci, když se chtějí před svými předky producírovat, co oni všechno umí. Jak ten praštěný Američan z Vysočan! Že nevíte, co to je „vygooglovat“? Ale jděte! To je přece novotvar vašeho nejmilejšího syna, vnuka, etc! Že si z Vás dělá srandu, když se ho na to ptáte – ale to je otázka i Vaši výchovy té které osobnosti!!! Co jste zameškaly či podcenily v minulosti, milé dámy: mámy, babičky, PRABÁBY, tety, apod. v minulosti NAPRAVUJTE včil. Já – pochopitelně zodpovím každou inteligentní otázku. Spojení na mne je na těchto stránkách. Nesmí byť ale komunisticky trapná jak praštěné Eržiky či Andera třeba z Košic. S nikým z Vás se nebudu štěkat o osobní názor. Vyslechnu, POPŘÍPADĚ – VÝJIMEČNĚ sdělím svůj a dost! AJ proto rád jezdím do Stakčína, kde jsou ještě stále lidi LIDMI a ne zmodernizovanou zvěří a jinou havětí domácí! Kde např. Taxi Cayla – než mne vzal: řekl – ODSOUHLASIL JSI - cenu, za co mne těch odveze 1,5 km z nádraží do ubytovny. Kde, před Armálesem lelkující klučina vidící mne jak přemýšlím o snášení chodítka po schodech, mne upozornil: „ Ale, ujko: veď tuto je nájazd!“ Nevšiml jsem si a tak jsem mu pouze slušně poděkoval a „hodil chlapskou řeč“. Nevšiml jsem si, byl za rohem. Ale BYL!! A všímavý človíček mne upozornil! Hotel Armáles s restaurací a benzínkou – klid a pohoda. Byť některá servírka by potřebovala do kurzu pro číšníky v restauraci. Ale to je jejich problém – já to neřeším.

      Před kaštělem v parku nádherná fungující fontána; které město, natož městys to má? Okolí upravené, čisté – vzduch dýchatelný. JEŠTĚ! Nedostatky – domácí lid dělný; Sobě je postupně odstraní. NEPOCHYBUJI!

     Cikánská a alkoholová otázka? Řešitelná, jako všude v našich státech bývalého soustátí. Jenomže tady se s tím páni policajti nepářou: nerozlišují barvu pleti, ale TVRDĚ vyžadují dodržování zákonů státu!

    Hlavně jezdí sem uklidňující vláček s miliónovým personálem vlakovým z Humenného. Již v Košicích obvykle cítím, že jsem JINDE, natož ve Stakčíně! VLAK pro dopravu lidí a nikoli pouze SUBSTRÁTŮ – to je ono i pro dnešní dobu. Věřte mně, přináší penízky nebo-sorry: Eura do tohoto zatím překrásného kraje naší bývalé společné vlasti. Škoda, že v předklonech chodící Eurohujerové nepřemýšleli ZAVČAS! Že se nepoučili od přátel ze severu třeba Polska! Ale: JIŽ SE STALO; až vytěží lesy v celé bývalé ČSFR – co necháme potomkům? Kde bude voda, dřevo, vzduch? Tam kde dnes český česnek; cukrová řepa, brambory a další produkty dříve soběstačného státu. Ale to jsem zajel někam jinam. Tady jsem jako doma, tady je mi dobře!
PROTO RÁD JEZDÍM NA REKREACI DO STAKČÍNA!

Pavel Ján Buvala
 

—————

Zpět