80. Přišel sníh a přišel mráz;

03.12.2010 02:47

kam se šofér - kam schováš? Parafrázuji jednu starou říkanku. Co se stane? Uhne na silnice nižší třídy a zablokuje jí... . . Napadl sníh, v trochu přimrzlo a šoféři jsou nervozní, nadavají - musí čekat. ale nikoli zadarmo - mají to zaplaceno. Silničáři - jakby smet´. Musí na silnice a tvrdě makat. Ale nikoli zadarmo - mají to placené. Podobně jako u byrokratů v europském parlamentu. Byrokratům v EP se šlape na perka za jejich debnápady typu zakřivenosti banánů a teď nejnověji jednotné škatulky na cigarety. Každá z těchto skupin hledá teď, hned, MOMENTÁLNÍ "vejvar" ze svého postavení. Takže se hledají úhybné manévry.

     Byly časy když: Cestář - ten se staral o jemu přidělený úsek celý rok. Řidič řídil vozidlo. Úředník vyřizoval akta. TO HOLT BYLO ale ZA CÍSAŘE PÁNA. Vtedy se postavily cesty a silnice z níchž mnohé dodnes slouží. Nikoli však pro koňské a volské povozy na tonáž kterých byly projektovány a stavěny. Dnes - řidič podnikatel- ve snaze ušetřit a vyzrát na "ty druhé" sjede s mnohatunovým vozidlem na silnici nižší třídy a navíc na letních a sjetých pneumatikách. V listopadu a na sněhu... . Když mu to nejede-blokne cestu a nadáva... . Na co, taži se? Na všechno, jenom na svou blbost nikoli. To vzdělaný člověk neudělá; ten myslí a užije získané znalosti aby splníc své cíle neomezoval jiné.

     Silničář musí na silnice.Ano, na mnoho hodin. Ale to je jeho zaměstnání a tak ať ho vykonáva, když si ho již vybral, kvalitně. Ať posype, či jinak ošetří vozovku silnice a tím splní jeden z předpokladů aby kamióny neblbly sjetím na úzké císařské cesty vesnické a neničily je. Ale i na to je potřebné vzdělání a jeho uplatnění v životě; v praxi.

     Úředník v europskem parlamentu vymýšlí čím dál věčší nezmysly, praxí již dávno zavrhnuté. Jen aby ukázal svou důležitost a pro jeho post potřebnost. Že je to neužitečné ba škodlivé - jemu je to fuk. Jeho ego byrokratické je upokojeno, mzdu dostane. To je -asi -to hlané u všech těchto kategorii lidí. To mi napadlo po vyslechnutí včerejších zpráv v TV; po opakovaném přečtení si knihy Ohňostroj evropské byrokracie s podtitulem: Přímluva za Spojenou Evropu států od Derk-Jana Eppinka.

      Všichni dostanou svou mzdu, při tom bezohledně omezují druhé špatným, nedomyšleným výkonem své práce. Nepřipomína vám to život různych nepřispůsobivých? Nenadávejte, PROSÍM, na jiné dokud nejste lepší ních. Že něco nechápete, nerozumíte tomu či onomu - VZDĚLÁVEJTE SE!

Pak čtyřicetitunový kamion nepojede po silnici pro koně; cestář řádně posype vozovku; úředník splní co mu povinost ukláda a nebude vymýšlet nezmysly. To ja přeji do blížícího se roku 2011 nám všem. Nejsem idealista.

Pavel Ján Buvala 

 

—————

Zpět