Předvolební Vyjadření k "Bábě"

07.05.2010 06:44

Před pár dny jsem byl požádán "velením" Parlamentních listů  o vyjadření svého názoru na obecně známý předvolební klip Přemluv bábu... . Zde ho předkládám v plném znění:

 

 Starý jsem, tlustý jsem, praštěný nejsem a

            navíc vím, že moje IQ je nesporně vyšší dnešního datumu. Jsa přesvědčen, že jsem dostatečně tolerantní a znalý IT, alespoň v uživatelské formě (důkazem budiž www.sduchodci.cz ) tvrdím, že mne maximálně dokáže vytočit pouze zaslepená poststalinistická demagogie a netolerance spojená s nechutí se vzdělávat. Proto i tento „opajcovaný“ klip beru s nadhledem. V dobách, kdy mne s mámou chtěli vyhnat exgárdisti na Sibiř ( som Slovák, p. Kušnierik z Týždňa … ), bych se na takovouto věc díval jinak. To jsem byl rozumově asi tak předpubertálně vyspělý.

 

           Dnes, když jsem se postavil do čela nutné ochrany důchodců váhou své osoby ( a že není malá…) , váhou své osobnosti ( a že nejsem nějaká Persóna Incognita…) ,vidím věc tak, že urážet a ponižovat člověka nikdo, nikdy a za žádných okolností nemá právo. Tvůrce a aktér klipu coby plagiátor – no, co již : Dal si vizitku sám sobě o svém charakteru. U nás se říkalo: „ Pán Boh má truhlicu na každú opicu“ a tak i já se osobně dívám na tvůrce Bábaklipu i na klip sám.

 

              Diametrálně odlišný mám ale názor na důchodce a především „partajní důchodce“, věrné „své matičce rodné“ až za hrob. Na dědky a především „báby-parapetky“, jež si hrají na všechno možné: bližní drbajíce parapet „šoustajíce“ – to aby nebyly pomluveny pí. inženýrovou… třeba, že je líná a nic nedělá. Jenom se nevzdělávat, nepojímat současnost – pouze remcat a pro změnu nic neudělat. Maximálně „hlídací babičku“ …  Jestliže můj kolega ve Svazu prohlašuje, že se na PC nemusí učit, že na to má lidi… no – řekněte: co s ním, páprdou. Sám se vymezuje mezi parapeťáky a „hospodáře od Kulaté Báby“.

 

             Naproti tomu plně fandím chlapům KGBákom z Rožňavy; Internetovému rádiu Gemer z Blavy;   e-důchodcům ZU z Prahy; kolegovi Kolaříkovi z Austrálie; Štefanovi zo Žiaru/Hronom; p. Starostovi z Toronta;p. Draxlovi z Ústí; kolegům z Volksolidarität Drážďany; prostě a krátce fandím všem důchodcům, seniorům, penzistům, rentiérům, jež žiji, chtějí žit a nejenom živořit. Ti všichni nesporně vědí, co je život, jaké jsou NAŠE UNIVERZITY; a že máme co předávat všem, kdo o naše zkušenosti a názory stojí. Neboť každý člověk je obdařen 2. signální soustavou. Tudíž buď jí využije a zůstane člověkem, aby jí mohl využívat dál a těšit se z daru života, jež nezaslouženě dostal. Nebo zakrnivším ve vývoji; stal se líným, pohodlným konzumentem 1 tatranky, 1 kafíčka a podpisovačem „prezentačky“ aby pak mohl utéct do své hospůdky a řešit problémy nesmrtelnosti chrousta. Nestaraje se o běžný život, žijící v plusquamperfectu. Osobně mám rád nostalgii (železniční) ,ale pak si s Waldou zanotuji : „To všechno vodnés´ čas“ a s F.K. Veselým: „Dedinka v údolí…“ a jdu řešit nedostatky a potíže třeba v Č. Budějovicích; Liberci; Brně; Tisovci či Chustu… . Proto jsem také s pokorou přijal své místo na kandidátce PĚTKY do parlamentních voleb, abych se mohl zastat OPRÁVNĚNÝCH NÁROKŮ oprávněných osob, jimž se mnohdy dostává maximálního nepochopení z magistrátů, vedení domovů důchodců, domů s peč. službou, mnohdy i nejbližších. Prosazovat sounáležitost a toleranci minimálně takovou, jaká jsem před pár dny byl svědkem na České konferenci v Poděbradech.

Nesnáším podpásovky a polopravdy. Nesnáším zlodějiny všeho druhu. Pohrdám plagiátorstvím.

Jestliže pí. náměstkyně primátora z jednoho města dosud neví, co je to spolupráce na poli práce pro důchodce, nechť mne i se svými OPSkami sledují. Pak snad po dvou letech pochopí zdroj mojí energie a práce pro všechny, kteří jsou na moji pomoc odkázáni. 

Jestliže pí.ředitelka jednoho DD chce bránit informačnímu toku pro lidi, jež žijí v „jejím“ zařízení – no co s ní? Důchodci nejsou osoby nesvéprávné; v době Internetu se pomoci domohou, třeba přes Britské listy apod.

Jestliže neschopný předseda jakékoli důchodcovské organizace a jemu sloužící nohsledi by chtěli uplatňovat cenzuru informací a kult osobnosti křivením charakterů po vzoru persón z dob dávno minulých, nechť odpoví na dotaz: Proč se do té funkce nacpal, když neví, co a hlavně jak má dělat.

 

             Pak určitě nevzniknou a nebudou vznikat takové „Bábaklipy“. Nebudou nutné. Nebudou se primitivně „roubovat“ cizí a z ciziny jinak vtipné věci do našeho českého prostředí. Zde stejně mohou působit kontraproduktivně. …se domnívám.  Splní-li poslanci a zastupitelé na všech stupních a ze všech partají své poslání a přestanou hrabat pod sebe a do sebe, nevzniknou žádné kontroverzní Bába klipy ani Dědek klipy; věřte mně, dědkovi.

 

               Doposud ještě „sloužím“ coby předseda Krajské rady Liberec SDCR o.s. a člen jeho Ústřední rady, končím 1.ročník Univerzity třetího věku na Právnické fakultě UK Praha. Já znám své místo. Odmítám však za jiné dělat to, za co oni berou odměny a přijímají přední místa. Prosazuji zodpovědné plnění si svých povinností; uplatnění svých znalostí ve prospěch VŠECH DŮCHODCŮ.

 

Takže: Na shledanou ve volební místnosti při splnění si své čestné vlastenecké povinnosti !

 

Pavel Ján Buvala.

Liberec 5. května 2010

 

 

 

 

                                                   

—————

Zpět