245. Dnes do pozornosti

06.09.2011 05:04

Na ČT2 17:20 - 17:50 - Magazín. Jak bojovat s neschopnými úředníky? Nový cyklus přináší rady, jak vyhrát boj o vaše práva. Tentokrát o problémech počítání důchodu

Když vám úředníci špatně spočítají důchod, můžou vás dostat do velkých problémů. Tři příběhy z nejobsáhlejší složky veřejného ochránce práv vás nechají nahlédnout do zákulisí boje s úřady.Květoslavě Láníkové odmítla Česká správa sociálního zabezpečení započítat do důchodu 9. třídu základní školy. Pustila se proto do téměř detektivní práce - pátrala po ztracených dokumentech v archivu, vyhledala bývalé spolužáky. Ani to ale nestačilo. Co na to veřejný ochránce práv?Jak lze vyžít s invalidním důchodem 3 428 korun měsíčně? Své o tom ví mladý tělesně postižený muž Richard Maršík z Brněnska. Deset let bezvýsledně upozorňoval úřady, že mu důchod špatně spočítaly. Zastání našel až u ombudsmana.Jana Týcová chtěla po smrti manžela vyjednat pro své dítě sirotčí důchod. Narazila. Podle úředníků totiž na něj syn nárok neměl, protože zaměstnavatel zesnulého manžela za něj neplatil sociální pojištění. Může jít prohřešek někoho jiného k tíži osiřelého dítěte? Podařilo se Janě Týcové s pomocí Kanceláře veřejného ochránce domoct nápravy?Dívejte se na životy lidí, které ovlivnil ochránce. A poslechněte si jeho cenné rady.

Převzato z Progmamu ČT na Internetu. Jak jinak!

Zítra, ve středu 7. září, budu k dispozici zájemcům z Prahy a okolí od cca 14:20 v Obecním domě na náměstí republiky. Poznáte mne snadno: jediný chlapisko s chodítkem. Pokud bych nebyl ve vestibulu - určitě budu na kafe v restauraci. Plánovaný konec akce 16:30.

V sobotu sa budem dívať na Grand Prix = Preteky rušňov vo Zvolene. Ja samozrejme len na Interneta a budem spomínať, keď rom bol osobne prítomý a osobne som preliezol pápežov vlak z Poľska. Pozvánku nájdete v ľavom stĺpci, podrobnosti a konkrétnosti na: www.vlaky.net/zeleznice/spravy/4109-Pozyvame-vsetkych-na-Grand-Prix-Slovensko-2011/ .

Že ste nevideli rušne na ťažkoatletickej dráhe sa pretekať? A toto je čo, há?

—————

Zpět