99. Jede, jede mašinka, kouří se jí...

07.01.2011 00:56

V dnešní době si "mašinka zakouří" denně pouze z Chvatimechu přes Čierny Balog na Vydrovo ( dosud...). Co bude dál se uvidí. Že nevíte, kde to je a jak se tam dostat? MAŠINKOU, VLÁČKEM a zatím s ČD a JLV. Neboť v Chebu zalehnu na příjemné lůžko do příjemného a čistého kupé s příjemným stewardem ( někdy průvodčím, někdy pouhým "zaměstnancem"...) a POHODLNĚ mne dovezou přímo do Banské Bystrice kde "lůžkáč" končí; přestoupim do vedlejšího vagónu a pokračuji do Chvatimechu odkud mne "mašinka" odveze ... Viz např.:www.vlaky.net/zeleznice/spravy/003066-VLAKYNET-oslavili-5-narodeniny-na-CHZ-CHZ-oslavilo-100-rokov-s-VLAKYNET/ .Somozřejmě, že se dá jet také přímo z Prahy do Zvolena přes Žilinu a v BB přestoupit na Brezno - vo Chvatimechu vystoupit a přesednout na příslušnou mašinku jež vás odveze do klidu Slovenského rudohoria. Pak poznáte, co to je, když poeta mohl napsat:" Pozdravujem vás lesy, hory; Z TEJ DUŠE  P O Z D R A V U J E M  VÁS! Čo mrcha svet v nás... vy k žitiu privediete zas´, ..."! Podrobněji račte do rubriky vlevo na VLAKY... kde nalezte i trasy a časy jízdní z Chebu do BB/ZV pak na Chvatimech, etc.

Teď ale z tepla kamen či ÚT račte se podívat, čeho jsou "dědek" a jeho přátelé vlakneťáci i v sibérii dneška schopni pro svého "KONĚ" udělat: www.vlaky.net/zeleznice/spravy/3830-Zimni-vyprava-do-Frydlantu/ a všichni vlakofilové, VĚŘTE MI, jsou ochotni každému být ku pomoci. Vždyť, prý, členem - Řadovým!!!! - je prý i sám GŘ ŽSR! Na :files.sduchodci.cz/200000099-cb40accc93/slovensko_trate.pdf resp. v podrubrice Současností žijeme naleznete mapu železnic Slovenska.

Pro vzpomínku ale je možno se podívat a projet se i po vlastech českých: www.kzc.cz/clanek-detail/osobni_doprava_vyletni_vlaky/luzicky_motoracek/cz::action:31101 ;

to je věc! Mašinkou z historie do Liberce; přes Liberec Dolní, kolem bývalé HEDVY nyní "Bybylonu" až do remízy MHD LBC a odtud historickou tramvají do Lidových sadů nebo třeba na oběd či sváču do www.clariongrandhotelzlatylev.com/ kde je možno i kafíčko a to ostatní také v důchodcovských cenách pořídit!! Věřte mi, vyskoušel jsem jídelnu i kavárnu osobně.

Nezbývá než popřát nám všem železničářské:

ŠŤASTNOU CESTU!

a těšit se na vzájemné potkávání se při akcích na drahách po bývalé Československé republice. Přiště se koukneme na Podkarpatskou Rus... bývalou součást demokratického Československa.

Pavel Ján Buvala

—————

Zpět