79. Setkání s p.premierem

02.12.2010 01:04

    VŠEHRD - Spolek českých právníků, viz:vsehrd.cz/cs/ , uspořádal v úterý 30.11. přednášku p.premiera. Pozvánka byla na fakultě vsehrd.cz/cs/aktuality/slavnostni-prednaska-petra-necase--30  byla vyvěšena asi dostatečně dlouho, neboť účast zajistila skutečně hojnou. Jak - nemohu posoudit z důvodů pro nemoc vynechání Zimního semestru na této fakultě. Že to šlo všemi dalšími IT prostředky je fakt a tak papír - byl papír; učast v místnosti č.100 byla nabyta k prasknutí. Včetně balkonů a míst za škamny, po stranách kolem nich no - VŠUDE bylo posluchačstva! Mezi nimi se téměř stratil jediný (škoda) z U3V za ty, co se dříve narodili a režim jim tvrdě zabránil studovat to, k čemu mají bytostně nejblíž - PRÁVO.

    Vlastní přednáška trvala - no, cca 10-15 minut. Připravil jsem se na cosi v rozpětí 1-2 hodin. Já bloud! Byl jsem řádně zaskočen. Neboť to nebylo to staré tlachání v podstě o ničem; nýbrž SEMIÁŘ, Odpoledne otázek a odpovědí. Téměř jsem si nestačil dělat poznámky. Otázky, jež pršely ze všech stran, se týkali VŠEHO, čím žije naše dnešní mladá studující společnost;politický život státu. a že se měl p.Dr.NEČAS co ohánět to mi věřte! Dokonce to došlo i na "Husákovo děti" a zde on s humorem jemu vlastním konstatoval, že on své povinnosti splnil, že jeho - snad čtyři potomci také studuji- a tudíž chápe leckteré i tvrdší lechtivější otázky studenské. Koukal a poslouchal jsem, p. premiera jak žáček, pilně si dělajíce poznámky. Otázal jsem se coby dědek také; Nemohl jsem říci všechny své otázky co jsem na srdci měl. Ani pak po skončení oficialní přednášky/semináře když vedení fakulty poskytlo spolku i sborovnu; kde dotazy a vzájemné informane jen pršely. To do chvíle, než byl p. premier upozorněn ze svého doprovodu pánem že"Už je čas..." a významě při tom poklepal na hodinky. Je nesporné, že to vyvolalo gejzír smíchu u přítomných... . Tudíž Petr NEČAS musel opustit akademickou půdu Právnické fakulty Univezity Karlovy v Praze a pokračovat za dalšímu svými povinostmi. Tak jsem se rozhodl, že se vypravím za ním osobně se svými otázkami na co se zde nedostalo.

    Věčná škoda, že za U3V jsem tam byl jediný. Tudíž jsem neměl šanci se mezi desítkami mladších kolegů prosadit... stačilo, že se mne ujmuli p.kolegové ze VŠEHRDU, dověděl jsem se o pořádání, mohl jsem vyslechnout šéfa vlády a také NASÁT atmosféru Alma máter, být opět... . Ale: Nikdy se nevrátí pohádky mládí... tudíž mohu pouze poděkovat vedení fakulty, spolku VŠEHRD a především p. premieru vlády ČR, že mi byla dána možnost cosi takové zažít. I přes svůj vzdálenostní a zdravotní hendikep jsem se "došoural",viděl, slyšel... . Dostal jsem další motivaci práce ve prospěch důchodců coby Důchodcovský ombudsman.

Pavel Ján Buvala

—————

Zpět