531. Nezávidím - dopřávám si.

15.11.2014 09:12

Před drahnou dobou jsem příteli z redakce Vlaky. netů slíbil napsat článek o svých pocitech a názorech z de luxe dopravy p. Radima Jančury - jeho mašinek - vlaků RegioJet. Dny, týdny, měsíce, léta běžela a: až teď se dostávám k e splnění svého slibu. Ke slibu o pohodlí luxusního cestování pro MČČ - malého českého človíčka za české peníze ale v evropském komfortu.
Na počátku byly moje zkušenosti s jízdným co týden na linkách Liberec - Praha a zpět. To bylo v dobách mých studii na Právnické fakultě UK. Byť v rámci U3V - Univerzity 3. věku - ale jsem se tam na vztek všech nepřejících soudruhů a PO ZMĚNĚ REŽIMU dostal a absolvoval.
To byly pro Student Agency doby, když "pytlem praštění" z ČSAD Liberec ho nechtěli pustit na autobusové nádraží v Liberci. Tak holt zastávky měl u patníku a jízdenky za NEPOHODLÍ byly za celou 1,- Kč. Cestující byli odškodněni, ČSAD šlo zu grunt a Jančura jezdí 21x denně ta a zpět a téměř plný pořád. Kde je ale otřesné ČSAD? Zkrachovalo  ODEŠLO z linky.

Čas letí - to uteklo 1/4 roka, co jsem si rozepsal tyto řádky. Konkrétně: 29.06.2014 09:12 měl tento článek uzřít světlo světa celý. Neuzřel. Dovolená, prázdniny, Putování po Slovensku díky ZSSK a pak MARODĚNÍ. Hlot - nejsa nejmladší - pokračuji v psaní dnes. Ale k věci. Radim Jančura vymyslel a také uskutečňuje své grandiozné plány. Např.:Pochopitelně si to pojedu vyzkoušet. Tak, spolu se svým obchodním společníkem, vyrazím 26.10. 2014 přímo z Prahy do Košic za: Celková cena 1 478 CZK Rozklad ceny (bez slev): 2x Dospělý: 739 CZK. U ČD by to bylo Kč 2368,- při využití jejich karty In 50. Jedentisíc Kč - MALÁ DOMŮ! Nejlevnější jízdné: 504,-/1580,- Kč ve prospěch RegioJetu! Povídání z jejich stránek: "Z České republiky nyní snadno navštívíte turisticky oblíbené oblasti s mnohými termálními lázněmi a krásnou přírodu. V okolí Žiliny a Vrútek naleznete Sulovské skály, Rajecké Teplice a Národní parky Malá a Velká Fatra. Náš vlak také zastavuje ve stanicích Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Poprad, odkud je to jen kousek přímo do Nízkých a Vysokých Tater. Liptovský Mikuláš nabízí krásné výlety na Demänovskou dolinu nebo na vodní nádrž Liptovská Mara. Z Popradu se nabízí také výborná možnost návštěvy Slovenského ráje se spoustou turistických stezek. Košice jsou známé pro své historické centrum, jehož dominantou je Katedrála Sv. Alžběty." nelže!!

Poprvé - CVIČNĚ - jsem si vyjel se svoji asistentkou č.1 Jankou při návratu z 8. narozenin Vlaky net - Zvolen - Šahy:

www.vlaky.net/zeleznice/spravy/4500-Zo-Zvolena-do-Siah-s-T-4660253-na-8-narodeniny-VLAKYNET/ i po jejím náhlem skonu si jezdím sám využívaje konfortu, jak umí pouze Radim Jančura, vytvořit.  Již jsou nás tisíce: "RegioJet prepravil za tri roky viac ako 9 mil. osôb": www.transport.sk/spravy/zeleznicna-doprava/7334-regiojet-prepravil-za-tri-roky-viac-ako-9-mil-osob.html

Z JEJICH STRÁNEK: "Služby na palubě  Na co se můžete ve vlaku RegioJet těšit? Zdarma od nás dostanete balenou vodu Rajec, kvalitní italskou kávu Illy, denní tisk a časopisy.

Jako novinku pro vás připravujeme  RESTAURAČNÍ VŮZ, ve kterém budeme servírovat  teplá i studená jídla a nápoje.  Cesta tedy bude ještě pohodlnější.   Trasa vlaků Praha - Košice a zpět

Na Slovensku budeme zastavovat v těchto zastávkách: Čadca, Žilina, Vrútky, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Štrba, Poprad-Tatry;
Spišská Nová Ves (zastavujeme jen do 13. 12. 2014); Kysak, Košice". Před  T Ř E M I LETY - to byly začátky:www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=1164 . Po třech letech se bude jezdit na lince Praha - Košice; Praha - Martin; Bratislava - Košice, Bratislava - Martin. Navíc 4.rokem osobní vlaky: Bratislava - Komárno www.regiojet.sk/ . Co víc dodat?

           Jenom to, že jsem se skutečně dne 26. října 2014 vydal s SA na cestu Liberec - Košice - Rim. Sobota. Cesta do Prahy hl. n. proběhla standardně: Bus SA + taxi Tik - Tak: www.ticktack.cz/ceny !! Nástup do vlaku - vagónu 7 na místa č. 31 a 32 proběhl standardně: nechali jsme všechny "vychodňare" se nahrnou 1 dveřmi i s kufrem do vagónu. Pak, až se "vymačkali na citron" jsme si pohodlně za pomoci p. Stewarda, nastoupili až na svá místa! Mnozí doposud neznají, že vlaky www.regiojet.cz/praha-kosice/ , mají stabilně číslované jak vagóny (a po 2 dveřích) tak také místenky!! Ale to jen tak na okraj... . 

Do Pardubic probíhala cesta ve 4-místním kupé www.regiojet.cz/kontakty/virtualni-prohlidka/ normálně. V PA přistoupil ŠŤASTNÝ TO MUŽ až po Kysak spokojený a šťastný, že jede za méně než 50% ceny ČD - což pro dojíždějícího Vychodňara na týždňovky do Čech je obrovské rito!! Místo 1 x za 2 měsíce může domů za rodinou KAŽDÝCH 14 DNŮ!! Pochopíte jeho úsměv a neskonalou radost až po Kysakkde musel na Prešov a Svidník přestoupit. Spoli jsme také navštívili Jídelní vůz kde jsme byli zaskočeni papírovými JÍDELNÍMI LÍSTKY ve formě "ubrusů"! Samosebou je, že tam byly i normální ubrusy a kompletní servírung: a Jídelní lístky byly rovnou dvojjazyční:

Jídelňák: www.regiojet.cz/praha-kosice/sluzby/restauracni-vuz/ ... . Krátce řečeno: superluxus a superpohodlí za československé ceny (!) a to nemluvím o standardní obsluze PANA CESTUJÍCÍHO stewardem až na místo a po celou cestu minimálně 1x za 30´!! Naproti tomu u ČD po dobu několika hodin a v 1. třídě ve Slovenské střely "vlakuška" z AB po BA nepřišla ani jedinýkrát!! O zaměstnacích z jídelňáku JLV ani nemluvím; RADĚJI!! Info o jídelňácích - jakož i výmluvy managérů JLV naleznete na několika stránkách želpage: www.zelpage.cz/zpravy/9374 !  Samozřejmě ale, že žst. Košice nezůstala nic dlužna své pověsti: TAXI stojící v 1. řadě mne hned okradl o 1 € proti taxametru jíz měl na zlodějinu stejně TURBONASTAVENÝ!! Za 3,- € cstu jež mají ti v 2. řadě na dveřích napsanou nás skasíroval 6,- €!! "Určitě" - až přijedu do KE - vezmu si taxíka na žst. KE z 1. brázdy! Čtyři roky se vyhýbám předraženým hotelům v Košicích - až jsem byl donucen únavou a vyčerpáním využít via Booking ubytování u nich: www.penziongrand.eu/cz/index.php . NELITUJI!! CENA PŘIJATELNÁ, přestože jsme odcháli z penziónu v 04:30 snínadě byla v pytlících k dispozici a taká => „SLOVENSKÁ“ !!  Nebyly to pouhé 2 rohlíky s taveňákem jako na jaře v Olomouci. Ale: NAOZAJSTNÉ RAŇAJKY! Sice bez kávy a čaje - ale to nám dal Stevard, jak je u Student agency zvykem v autobusu po odjezdu z KE do RS. www.youtube.com/watch?v=Inu6rA6DLQ4&list=PLlO0ckvbly9WhuXMZkd-Yl9tGiIGuEEal&index=14 . Ubytováni jsme byli v Pensionu Grand v centriu města; viz: www.penziongrand.eu/cz/rezervace.php .

Na cestu, z domu, jsem byl vybaven výrobkyz facebookové adresy:  www.facebook.com/pralinkacesky/photos_stream?ref=page_internal  výrobce z Českého Krumlova. Kvalitní, cenově odpovídající a DOBRÉÉÉ - MLSAVÉ !! Viz:  Jinak bych asi nezvládl všechny překážky a problémy co přede mne osud na této cestě připravil. 

Do nejmodernějšího vaónu RegioJetu ASTRA  jsem se vzhledem ke svému objemu necpal. A dobře jsem udělal:"Čo teda dodať k Astre na záver? Myslím, že Astra má potenciál byť obľúbeným vozňom u väčšiny cestujúcich. Nemusí sa báť porovnania so žiadnym z nových vozňov ČD či ZSSK, ale aj iných európskych železníc (najmä, ak vezmeme do úvahy, že ide o vozeň 2. triedy). A určite nikto, kto ňou bude cestovať, nebude sklamaný – minimálne do času, kým bude Astra v tarife RJ Standard. Jediné, čo treba značne vylepšiť, je poskytovanie služieb vo vozni. A preto (na moje vlastné prekvapenie), ja osobne asi nepovažujem Astru za to najlepšie, čo je radené vo vlakoch RJ (oh, prečo som cestoval v ABmz). Ale cestu s Astrou neľutujem a rád si ju zopakujem." Pordobnosti viz: www.zelpage.cz/clanky/cestoval-som-astrou-rj-bmpz-a-viem-ze . 

       Tímto končím svůj "nekonečný" seriál o cestě se Student Agency k.s. a jejím člem www.regiojet.cz/praha-kosice/ po vlastech Česko - slovenských ke konci roku 2014. Všem, co mne budou následovat: Šťastnou cestu!

Pavel Ján Buvala


 

 

—————

Zpět