458. Žil som vo vyhnanstve.

24.03.2013 05:20

To nie je fór, ani kec! Tam nás - celú rodinu polômskí komunisti v r. 1955 - 58 z vlastného domu - kčmy na Polomke "živoriť" vyhnali. Už im nestačilo, že sme im zaplatili milionársku daň; že sme poctivo splácali "kontigent" a nechcípli hladom! Už im nestačilo, že z vlastného lesa sme si ani šišky nesmeli na kúrenie voziť a - STEJNE SME NEZMRZLI. Mysleli si vo svojej partajníckej zadubenosti, že zničia ľudsku rodinu a ONI na „vjěčnye vrěmena“ budú na cudzom bašovať. Horko - ťažko ma nechali dokončiť 6. triedu OSŠ v Polomke. Ale to už rodičia bývali - VO VYHNANSTVE.

Ráčte vstúpiť: Krcma U Buvaly žila; žije - BUDE Ž I Ť !  Hoc´aj Na zlosť arizátorom komunistickým!

Měli jste vidět, ty trubky vyděšené, když jsem se s mámou v r. 1990 objevil s tím, že SVOJE SI BERU Z P Ě T! Ach, ti řvali a zuby skřípěli! Oj,joj,jóój, až Do Liberce to bylo slyšet!! Nevěříte - NEMUSÍTE.
Ale v roce 1956, po převzetí vysvědčení v 6. třídě OSŠ, jsme s mámou nasedli na vlak, autobus a: "Fuajs - Matyas!" do Lipt. Hrádku; autobusem do Východný. DO VYHNANSTVÍ….  Z takovéto VLASTNÍHO baráku - do 1 místnosti (ložnice) do Kůta ve Východné. Umíte si představit, jak mne bylo? Zastesklo se mi po NÍ a tak jsem si jako správný e-dědek vygoogloval: www.vychodna.net/aktuality/ a tak jsem se rozesnil; i slza vypadla - mrška. Kouknul jsem se na OBRÁZKY a- hrůza: bude 8 hod!!!

www.youtube.com/watch?v=8bNRkk5y6ek  Byla to překrásná obec a náádherní lidé! K tomu se vrátím později. Absolvoval jsem tam 7. třídu; Konfirmaci než nás dohnala komunistická zloba, závist. Zvedli jsme kotvy a po smrti prababičky z matčiny strany jsme se nastěhovali do Tisovce, kde jsem nastoupil již do poslední 8. třídy ZOŠ. Dnes je to obec všeobecně známa folklórním festivalem. www.youtube.com/watch?v=OEHOn7MvA4k ;www.youtube.com/watch?v=E13hq9oPyc4 . Přijde léto, a jestliže Pán Bůh dá a zdraví dovolí: žstmne pro vzpomínky a posilu v létě letos snad přijme.

Pavel Ján Buvala

 

 

 

—————

Zpět