376. Posezení na dvorku ...

13.08.2012 08:05

Když jsem poprvé slyšel tohle rčení v nabídce služeb fy WALYA a.s. Štúrovo – coby samozřejmost - nevěděl jsem, co si mám pod tím pojmem vůbec myslet. Pravda, vzpomínky z dětství, mládí, podzimní večery na zápraží byli běžné. Ale v dnešní, moderní, uspěchané době; když jeden na druhého tzv. NEMÁ čas – no, řekněte sami: JE TO VŮBEC MOŽNÉ?? Navíc já, starý dědek – o chodítku se horko - těžko se hýbající může vůbec o něčem takové přemýšlet; VŮBEC?

Nelenil jsem, a jakožto starý „pozitivák“ viz: Pozitivní noviny na: www.pozitivni-noviny.cz/cz/exkluzivne-seniori-k-pocitacum.php mohl jsem něco jiného dělat?? NEMOHL! Kde je Štúrovo – to jsem zhruba věděl. Že tam jezdí vlaky – totéž. Bál jsem se ale řeči. Jak se já tam vůbec domluvím, maďarština – to není zrovna můj mateřský jazyk, byť Rim. Sobota – „echt recht“ maďarsky mluvící jest. (V tom okresu jsem se narodil, to pro ty co nečtou všechny záložky a stránečky vlevo.)

„Vygoogloval“ jsem si především vlaky, co mne tam dovezou a „VPŘED! Opakuji: VPŘED!“ – Jak za mlada znělo v tomto ročním období na „plavbách“ či „brodech“. A Dunaj (to je takový větší potůček bublavý) takže na www.welya.eu/ jsem si opětovně našel předmět mého zájmu: POSEZENÍ NA DVORKU. Jak z Děčína; Ústí; tak samozřejmě z Prahy:

=======================================

Odjezdy  z: Děčín hl.n.           do: Štúrovo

-----------------------------------------------------------------

Čas               Vlak               Štúrovo          Konečná:(Budapešť)

-----------------------------------------------------------------

 9:56 EC 171 Hungaria          17:12             (18:35)

13:56 EC 175 Jan Jesenius     21:12             (22:35)

21:56 EN 477 Metropol            7:12              ( 8:35)

=======================================

Odjezdy  z: Praha hl.n.           do: Štúrovo

-----------------------------------------------------------------

Čas                  Vlak             Štúrovo        Konečná: (Budapešť)

0:05 EN 477 Metropol               7:12              ( 8:35)             

5:42 EC 271 Avala!(Beograd)   11:12              (20:48)

7:42 EC 273 Jaroslav Hašek    13:12              (14:35)

9:42 EC 275 Slovan                15:12              (16:35)

11:42 EC 171 Hungaria          17:12                (18:35)

15:42 EC 175 Jan Jesenius     21:12                (22:35)

=======================================

 Od Chebu přes Ústí nad Labem navíc lůžkový vůz JLV do Bratislavy (pak přestup na osobák/nebo AVALU). Vagón, jedoucí z Chebu do Banské Bystrice, mne také za levnou částku doveze, abych tam byl ráno, raníčko. Abych z toho překrásného prostředí si užil co nejvíce. Neboť na nádraží ŠTÚROVO již přecházím do péče penzionu WELYA. No co víc si přát mít transfer v neznámém městě „v ceně“ a v podstatě „u vlaku“!!

Pro příznivce autobusové dopravy je zde samozřejmě i jejich dopravní prostředek možný – já mám raději starý dobrý vláček kolejáček. Přece:  www.youtube.com/watch?v=2Tn7E_9-3V8 !!

Letecky z Prahy do Bratislavy či Budapešti; pak via Ostřihom! Neboť z Budapešti je to necelých 100 km do Štúrova; ke kamení 0 => 127 mil rakousko-uherských. A tento KÁMEN, milník, stojí přímo na dvoře, kde se připravuji a vedou „odpoludňajšie posedenia na dvore“. To potom se člověk dozví i to, co nechce; to co netuší! Já, ku příkladu, jsem se dozvěděl hodně o maďarských kopcích; vršcích; žil jsem v domnění, že je to pouhá PUSTA - lautr rovina. A to byl můj kardinální omyl! Při tom Štúrovo - Ostřihom – Visegrád – stačilo se pouze kouknout na mapu.  

Jenomže to není ono!! To by nebylo s tou přepychovou atmosférou „dvora“ DEBATNĚ - POVÍDACÍHO; se spoustou informací od pana majitele osobně; v asi 5 jazycích, jimiž tento chlapisko od Března/Hronem vládne! To by nebylo při kafíčku či ledové vodě s citronem! To by mi určitě chyběly ty koláčky jeho choti ke kafíčku. Přál bych vám ten jejich KRÉMEŠ; nebo i „francouzský krémeš“. Že nevíte co to je? Já již ANO, byl jsem ve Štúrovu v penzionu WELYA! Poměl jsem se !! Pro další informace račte na: www.welya.eu/?page=pension&lng=sk .

Pavel Ján Buvala

—————

Zpět