319. Inkasuj úroky - kams´ jistinu nosil!

28.02.2012 02:38

www.youtube.com/watch?v=0mL7nu5EIUk; www.youtube.com/watch?v=g_Zhqd8gfeg&feature=related Úmyslně jsem zvolil tyto 2 melodie připomínající éru kdy rohlík byl za 30 hal.; 1 kg cukru za 7,80 Kčs ale Tv barevná - neexistovala. 8.000Kčs stála černobílá T. V. maďarská a jako voják z povolání jsem měl 7,48 Kčs/hodinu včetně všech požitků => cca 3.850,-Kčs měsíčně. Byl jsem mlád, šťasten spokojen a mohl jsem si zpívat: www.youtube.com/watch?v=g9WZxinB4Dg . Byl jsem důstojník ČSLA, spoj vojska - REB-u.

To, že prodejci zeleniny "si přišli" i na 6.000,- měsíčně mne neiritovalo; to, že v masně mne jako syna řezníka sem-tam chtěli okrást ve svůj prospěch se bralo tak/nějak normálně. Nesměl jsem na západ; do Yogošky - jel jsem k mámě, domů. Na Slovensko.  Nesměl jsem do Polska, SSSR, etc - bral jsem jako povinnou daň povolání co jasem si vybral. Těšil jsem se na důchod, až si našetřím a budu moci s rodinou kamkoli - BUDU NA TO MÍT; UTAJENÍ SKONČÍ. Na podzim 1962 byla CUBA a mne zastihla již v mundúru; přísaha s plným palebným průměrem na těle; staří „fronťáci“ jako nprap. GAJTOŠ v Trenčíně, nás poučovali 4 hvězdy rozdávajíce: "Pripnete si ich AŽ JÁ POVIEM, anciáša ja vášho bažanského!" Spal jsem ve vycházkovém mundúru s bandalírem; na nádvoří Štefániček 3 kolony techniky, povolán byl 3. ročník. Čekala se MOBILIZACE.

V té době moji rovesníci si studovali, pak do ciziny jezdili, peníze z republiky v rámci pasivního cestovního ruchu VEN vyváželi. Já šetřil pro sebe, rodinu děti. 4% úrok byl na úspory, jako nejvyšší; pamatujete? Počítal jsem se slušnou penzí, jež byla slíbená, vysloužená… VYBOJOVÁNA. Neprošustrována po cizině; nýbrž doma zhodnocována. Nebyl příjem z melouchů ani ze všímaného. Úplatek - důstojníkovi?? To se tenkrát - no, ani pomyšlení!! Svůj kapitál jsem akumuloval ve své zemi. Pro svůj lid. Pro nás všechny až zestárneme.

Dnes, všichni ti, co se mi chechtali a peníze po cizině utráceli, všimné a úplatky brali; na váze okrádaly, masa zaměňovaly, zboží nedovažovaly, CHTĚJÍ MÍT STEJNÝ DŮCHOD JAKO JÁ? Neřka větší, aby opět do ciziny jistiny vyvážely? Proč si ale pak nejdou do Yugoslávie, Francie, Kanáry, Řecka pro úroky ve stáří? Přece je zřejmá: kam peníze nosím - tam si pro úroky chodím! Takže neremcejte, kecálkové, nechtějte, abych Vám udělal inventuru svědomí! Děkujte za penze, co vám stát dá!

Pavel Ján Buvala

 

 

—————

Zpět