277. První den konference Život v komunitě

02.11.2011 04:43

Včera byl den ... no, darmo mlčet! To, že Praha má staré hnusné baráky a Pražáci chtějí za každou cenu vyrýžovat  na venkovských - to každý čech a již i cizinec ví. Ale za vrchol chrapounství pražského považuji, jestliže jistý hotel si dá *** a ve skutečnosti by dědka s chodítkem hnali do 1. patra po 28 schodech - no, to již bylo non plus ultra! Jen aby vyrýžovali.  Také jsem se otočil na podpatku a můj přítel Internet mi pomohl najít hotel za 400,-Kč v Praze. Kde je draze, kde se šíbuje s člověkem, až bůh brání. To jeden řidič autobusu, jež vidí MNE - vždyť nejsem oteklá nit - nýbrž kousek člověka. Přímo kusisko! A málem mne zavřel i s chodítkem mezi dveře a rychlostí hodno superpoháru na Hungaroringu se hnal noční Prahou z nádraží na hotel. Že jsme lítali jak špinavé prádlo v pračce- na to vemte jed! Tak mne matička stověžatá uvítala. Že by již "nevlastní" rusko-ukrajinsky brebentící?

Ale to, že na hotelech není Wi-Fi v dnešní době? To že je POUZE na lobby baru - no, to bylo již moc. Navíc jsem ztratil spojení - PIN zůstal v Liberci. No, den "B" jak vymalovaný! O to příjemnější bylo zahájení konference. Přiznám se: bylo mi různě; poprvé v životě na cestách a v hotelech s chodítkem a nakonec na konferenci! Hoj, dlouho jsem musel sbírat odvahu a veškerou svou drzost. Věřte, zažil jsem LECOS´ ve svém vandovním životě po různých seminářích a konferencích. O to víc jsem málem padl do vývrtky již uvítáním.

PERFEKTNÍ! Jednička s hvězdičkou! Národní centrum podpory transformace sociálních služeb se vytáhlo! To, že je to "správná" parta mladých lidí (nejenom věkem!) lidí vím již od 1. konference únor-Hradec Králové. To jsem se ale přesouval ještě jak-takž. Ale teď - no, přijetí jak na drátkách. Asi jsem musel vypadat, když slečna (mladá pí. abych neurazil) mne uvedla do hotelu až k šatně. Pak to už jak štafeta: výtah, sál, orientace pro mne: všude A4. Stručné a jasné. A presentace? To jsem ani nevěděl co dřív! Začal jsem si připadat jak na České konferenci v Poděbradech. Podrobněji viz:  www.ceska-konference.cz . Sál plný, ještě že zbylo místečko i pro "jehličku vychrtlou" jež díky vysoce "kvalitní" pražské dopravě přišel téměř PO zahájení p. ministrem Drábkem. To bych byl přišel o své án tré a jako první využít systém kartiček. Lidi, to je věc! Pan ministr na místě bravurně zareagoval, i takhle mu dík. Však se ještě k dojednání věci potkáme.

Obdržel jsem dokonce příslib, že pro po vzdělání a informacích toužící důchodci a skuteční lidé si vše naleznou na: www.trass.cz/ . Jako ostatně dosud. Nýbrž teď jsem o to extra prosil z jistíc, že z Libereckého kraje jsem tam sám! Že všechny úřednice jsou všeznalé, nejmoudřejší, žádné vzdělání a vzdělávání již nepotřebující. Pak nechápu, proč vydávají takové cáry papíru za Smlouvy a nutí je důchodcem podepsat! Když jsem to pí. Primátorce před týdnem ukázal žádaje jí o pomoc - kroutila nevěřícně hlavou. Příklad: důchodce, klient městské sociální služby Liberec Má nárok čerstvou housku sníst pouze 1x týdně; vybírat si pouze z 2 obědů, přestože je nabídka výběrů ze SEDMI! To ale nikoli pro klienty Domů se zvl. režimem dříve Dé Pé eSky. Ne pro důchodce a důchodkyně vydány na milost a nemilost pečovatelek. Z níž některé si z nich dělají přímo bíle koně pro jejich ubohé finanční rejdy a techtle-mechtle! ANI PŮL NOHY lidské neb nožičky ženské.

Občerstvení standardně naše - české, slovanské. I chléb a sůl tam byly u oběda a přes den o přestávkách k občerstvení. Kafé - to tam nebýt - tak tam nejsem. Raut - no, ňuňo! Kuchaři se vytáhli; nutno říci; a že jsem jích něco absolvoval! Poprosil jsem je a požádám i vedení hotelu dnes, o recept na těch 6 způsobů úprav B R A M B O R nám předložených a já jsem neznal. Mne moc chutnaly. Zároveň nemaje foťák i o fotečky - snad mi je olšaňáci dodají a já se s Vámi budu moci podělit. Podělit o tento vskutku GURMÁNSKÝ zážitek z obyčejných základů co máme většinou vždy doma k mání.

Vlastní průběh: lhostejno, že já neumím ani anglicky ani srbsky. Projevy hostujících řečníků byly tlumočeny. Také budou venku i vám k dispozici. Na výše uvedených stránkách. Včetně bouřivých diskusí "k věci“. Moc mne mrzí, že jsem nestihl školení v HÁZLOVĚ; na Patě. Bývalí REB áci - vzpomínáte na "Zlaté časy ze Spessártu" - co z naši Paty a hlásky udělali. Nám tam bylo dobře a doufejme, že současným uživatelům je dobře též. Možná že mne tam někdo někdy ještě dopraví. Vnuk č. 1; nebo syn č. 2. Jiní na dědka a jeho roupy prý nemají čas. Ale to slýchává kde kdo z nás!

Jenom liberec, libercký kraj je jaksi - taksi mimoň. Duch nejmoudřejší Pepiny Reinholcojc´ ta páchne furt. Nejde vyvětrat! Opravdu NE? Za týden bude SeniorLíving( viz: www.ledax.cz/cz/news/2/konference-senior-living-prichazi-s-novymi-dilcimi-tematy-vyzivasenioru-ci-media-aseniori.html?detail=97   na Jihočeské univerzitě v Č. Budějovicích. To jsem zvědav co za "dodržovačky pitných režimů", z Pepiny následovnic od Liberce tam přijede.

Pavel Ján Buvala

—————

Zpět