246. Smlouva je smlouva; ale z EU můžeme vystoupit!

07.09.2011 02:58

Jsme PO Srpnu ale PŘED Zářím. Jasného film Zářijové noci je jasnou výpovědí co mám tím na mysli. Žijeme v EU... . Lecos teď poletuje mezi námi z té či oné strany.

Liberecký deník "vyspovídal" mého europoslance. Mnohé otázky, resp. odpovědi na mnohé otázky mezi námi, důchodci, Edvard Kožušník zodpověděl. Takže to máme příko od pramene. Zde je několik otázek přímo z Libereckého deníku. Ptal se redaktor Tomáš Lánský:

V minulém týdnu jsme si připomněli 43 let od invaze okupačních vojsk na území Československa. Vy jste se narodil až tři roky po této smutné události. Jaké bylo dětství v době nejtužší normalizace?
Mnozí dravě využili nového prostředí, v němž se jako štiky v rybníce přizpůsobili prostředí, jiným takříkajíc ujel vlak. Jak jste jako „Husákovo dítě“ prožíval období revoluce a léta po ní?
Jak vy sám vnímáte současnou KSČM? Není boj s touto pseudostranou jen kopáním do mrtvoly? Neexistují závažnější témata, která by stála za to nastolit?

V závěru:
Jste poslanec Evropského parlamentu. Pro mnoho lidí je institucí, která zaštiťuje přesně takovou totalitu, o níž jsme se bavili na začátku, jen v trošku jiných barvách. Vnímáte tento paradox stejně? Nemyslíte, že politik by byl užitečnější doma?
V Evropské unii jsme dobrovolně, z Evropské unie můžeme vystoupit. To je ten zásadní rozdíl. Pro naše podniky a zaměstnanost je výhodou být součástí jednotného trhu. Což ale neznamená, že vše je nádherné a vše, co přijde z Bruselu, je výhodné pro obyvatele ČR. Proto je důležité, aby naše země měla zástupce v evropských institucích, kteří budou naše zájmy hájit. K té druhé otázce existuje jednoduchá odpověď. Politika komunální, národní a evropská je propojená. Pro prosazování zájmů například Libereckého kraje potřebuji mít zpětnou vazbu u libereckých starostů.

O existenci EU v budoucnosti se vedou spory, společenství států ekonomicky přestalo fungovat, stačí se podívat kolik do společné kasy sypou Němci a kolik například Italové či Řekové, kulturní rozdíly jsou obrovské, imigrace je na vzestupu - v podstatě mizí důvod mít jeden velký společný stát. Neobáváte se toho, že jednou (stejně jako jsou dnes komunisté) budete označen za člověka, který se podílel v mnoha směrech na nedemokratické, totalitní prvky vykazující ,vládě a politice?
Když si berete manželku opravdu u oltáře, tak jako v mém případě, protože má paní je ze Španělska, se Vás ptají v tzv. předmanželských rozhovorech, jestli opravdu chcete spolu žít. Jestli si uvědomujete všechny jazykové kulturní a historické rozdíly, které Vás budou celý život rozdělovat. Brali jsme se v roce 1997 a dodnes si na to při drobných sporech vzpomenu. Ale máme se stále rádi, vybudovali jsme rodinu. A protože jsme jeden vůči druhému tolerantní, naučili jsme se a pochopili „historii“ toho druhého, tak nám manželství funguje. EU je podobná, rozhodli jsme se být její součástí. Model EU není ideální a v mnohém jsem k němu kritický. Proto prosazuji společně s některými kolegy Evropu spojených států. Tak, aby byla více tolerantní vůči národním specifikům a dávala národním státům větší svobodu.
Ano, máte do jisté míry pravdu, v současné době se to může takto jevit. Já říkám, že chceme v Evropě jako celku udržovat vyvážený stav mezi pravicí a levicí, a to je velmi obtížné, ale asi je to jediná cesta, jak celý tento evropský kolos může zdárně fungovat. Evropa musí fungovat jak na ekonomické úrovni, tak ale i na úrovni sociální... Pokud převáží sociální stránka - začnou chybět finance, pokud stránka ekonomická – nastanou nepokoje a stávky. Jde o zdravou rovnováhu jako v přírodě.

Celý rozhovor viz: liberecky.denik.cz/zpravy_region/kozusnik-z-evropske-unie-muzeme-vystoupit20110824.html  nebo také: kozusnik.eu/kozusnik-z-evropske-unie-muzeme-vystoupit.html .

Mám za to, že tím jsem stoprocentně zodpověděl otázky v mnohých mailoch mne kladené k nímž nebyl dosud čas se vyjadřit. Omlouvám se, ale každému extra nemám sil ani prostředků odpovídat. Přítel pochopí, ti druzí - ať mi ... zašněrují boty.

Pavel Ján Buvala

 

 

—————

Zpět