238. Zítra v KVKLI ...

28.08.2011 02:29

Zítra, v pondělí, 29. srpna od 10:00 - 13:00 se sejde k vzájemnému seznámení se parta lidí jímž nejsou práce s PC; notebookmy a vůbec jak se ty mašinky nazývají cizí. Co že to je za zkratku - napadne kdekoho. Račte se podívat; tedy: www.kvkli.cz/cz/akce-v-knihovne/pripravovane.php . Je nasnadě, že to bude na otevření Dne Důchodcovského Ombudsmana s hlavním cílem: Seznámit účastníky s důchodcovským ombudsmanem; se stránkami jež jsou opravdu S DŮCHODCI. CZ.

Přirozeně, že to nebude přímo poradna v jednotlivých věcech, jak si mnozí mysleli a dotazy předem mi posílali. OMYL! Nebudu popularizovat žádný z případů jež mi prosly rukama. Vyjma toho z loňska, z jižních ČECH, jež používám coby ilustraci některých také dotazů, spekulací a avizoval jsem při interview: liberecky.denik.cz/zpravy_region/seniori-si-mohou-prijit-pro-radu20110826.html .

Proč zrovna 29. srpna - odpověď je nasnadě: Slovenské národní povstání vyhlášené v B. Bystrici, propuknuvší npor. Kuchtom (tisovän?) na žst. Martin. Při té příležitosti bude věnována vzpomínka na pisatelskou rodinu Mináčů. Toto bude připomenuto krátkou výstavkou z díla jak Vlada Mináče - rodáka z Klenovce; tak především jeho manželky Libuši Mináčové roz. Lupačové, jejíž matka LIBUŠA před provdáním se za moraváka Lupače se jmenovala Takáčová. "Ono, viete, my smo taká gemersko-slovensko-moravsko-československá família" prohlašuje jeden z jejich bratranců. Ten, po strýkovi Jankovi... . Toto všecko je nutno si uvědomit při představování její "... najútlejší knižôčky Kamienky z Rimavy" jak se tohle, od pohledu velice útlé, dílko představuje. Malé velikostí v mm; obrovské - citem překypujícím! Láskou ke svému rodisku Tisovec; láskou k "svojej najširšej famílii tkáčovské" jež dala československé republice mnoho svých příslušníků. Ve státnické hierarchii nejvýš byl její strýc Samo Takáč. Jemný Samko, jak s láskou do své smrti nazývala její matka Libuša svého bratra nejstaršího z "dětvákov od Takáčov" . Její otec, Miloslav Lupač geometr z Brna pocházející, spoluzaložil Katastrálny úrad v Rim. Sobotě. Tam na něj pamětníci s chlapským citem vzpomínají dosud. Byl jeho 1. šéfem. Na Sama Takáče s láskou vzpomínají všichni "tisoväni" z PPS Detva - záv. Tisovec vyrábějícím nezmaři: UDS - ky jež dosud se "courají" světem po různych stavbách. Dnes, fabrika po privatizaci, etc.viz: www.csmtisovec.sk/new/index.php . Alespoň toto promile ze života jedné rodiny je potřeba znát by se pojmula hloubka citu prýštícího z útlé knížečky Kamienky z Rimavy, jež bude bezesporu k mání. Podrobnosti na místě samém.

        

Samozřejmostí je mimo vzpomínání život v realitě. Předpokládám možnost poslechu internetového Rádia Gemer z Bratislavy; a představení KGB. Jó, vy nevíte co to je? Ale, jděte, dozvíte se na Dni Důchodcovského Ombudsmana.  Na shledanou; do videnia; auf wiedrseen; da svidánia mýlyje; Zítra v KVKLI !

Pavel Ján Buvala

—————

Zpět