231. Nestyděli se vzít plnou pláci za odfláknutou práci

18.08.2011 03:51

Nedávno vysílala ČT pořad o potížích vozíčkářů při jízdě městem jako takovým. Nechtěl jsem vlastním očím a uším věřit, co všechno se může přihodit. Jaká je to přímo překážková dráha „paragánů“ pro člověka na vozíku. Lhostejnost lidská, pohodlnost, ba možná i zákeřnost dělnická nezná hranic.

V dobách, když jsem, na příkaz pár Nemoudrých KSČ a upevňujíce si svůj dělnický původ v ŽOS Liberec, byl zařazen služebně méně než dělník. Mé zařazení bylo Pomocný dělník nádvorní čety, halbmenš, helfr, podržtaška, etc. V těch dobách jsem získával 2. odbornost - vyčúranost, ulejváctví, podvádění. Nestačil jsem se divit, jak členka Podnikového výboru matičky strany se umí snadno projevit v otrokáře z černošské plantáže jihu USA z předminulého století. Do chvíle než jsem zvedl hlavu a ložiska co jsem, musel nosit na "Pahorek" 80stupňové schodiště - jsem jí třísknul málem na nohu.

Na obě tyto skutečnosti jsem si vzpomněl; sklonil hlavu a hořce zaplakal. Údivem a bezmocí. Údivem nad tím, že po 30 letech co jsem opustil nádvoří ŽOS Liberec jsem se opět setkal s bezcharakterem slovutné dělnické třídy ve městě Liberec. Musel jsem překonávat centimetr - 1a1/2cm "schůdky" na přechodech pro chodce vozovek městských. Och ta hrůza!! Umíte si představit člověka stojícího s "chodítkem" na kolečkách tělem ve vozovce nemoci přejí, resp. překonat NEDODĚLEK, odflinknutou práci dělníků pokládajících dlažbu či brousících kámen tak, aby obrubník nebyl překážkou postiženým lidem. Vžijte se do situace, když vám bezprostředně za zády kmitají "limuzíny" zdravých lidí.

Odfláknutá to ale práce organizace, kde tito tzv. dělníci pracovali; odfláknutá práce zadavatele - Magistrátu města Liberec. Za neschopnost, pohodlnost, duševní prázdnotu coby pozůstatek z dob výstavby rozvinuté socspol. u těchto lidí lze považovat tyto současné tvrdé překážky životní lidí, co na mzdy těchto "omezenců" přispívali, přispívají a budou do smrti přispívat.

Ale mzdu - jó, panečku, tu si "postižení tulení nemocí" nechali řádně vyplatit včetně prémií. Za co, ptám se. Za ten šlendrián co udělali? Kdo za to může? Kde byli zaměstnavatelé a do všehokecající odbory?

 

Pavel Ján Buvala

—————

Zpět