151. O co se přišlo

11.03.2011 04:20

Říkalo se jí Republika Československá s Podkarpatskou Rusí. Založil jí Prezident Osvoboditel TGM jak známo s týmem věrných na troskách Rakousko-uherské monarchie. Československý národ získal svobodu na maďarsko-německém jařmu. Co životů stal vznik tohoto státu; co životů se stratilo za jeho obranu; co materiálních hodnot se zničilo a co duševních statků lidských se zlikvidovalo! Zdá se, že nevratně. V důsledku kolik bezpráví utrpěli a do dnes trpí a snášet musí bývalí občané ČSR. "Od Jasini do Aše - to všechno je naše" jásajíce hlásali naši předci. Za cenu první demokratické republiky Európy platilo se životy lidskými. Před pár dny jsem se dověděl, že "oslava" narozenin TGM v režii Gestapa a SS stála v jediný den 40.000 lidských životů občanu tohoto státu. Republiky, která celému světu co všechno je schopen "střed Európy" světu přinést. Co všechno se přeživším BOJOVNÍKŮM ZA SVOBODU naslibovalo. Mnohdy i uzákonilo. Splnil však stát československý; jeo nástupci tyto své závazky? Ani omylem! Kominističtí pohrobkové do dnes obchájejí, "okecávají" platné zákony tohoto státu ve prospech svůj; své partaje; svých soudruhů/žek. Není důležité jakou pozici v dnešní společnosti zastávají; důležité ale je, že zákony furt a pořád obcházejí. Své by mohli vyprávět lidi nejskromnější, málem zapomenutí: obyvatelé Podkarpatské Rusi jež se jako poslední do Republiky dostali a jako první pod komunistickou knutou padali.

Pokusme se alespoň pár let před skončením 1.STALETÍ postupně pozjišťovat o co se vlastně přišlo; co všechno bylo předobrazem dnešního marasmu a nutnosti dovážet cukr, brambory; jablka či česnek; hračky a další komodity z EU potažmo z Číny, když právě ČSR od svého vzniku do poslední chvíle rozpadu byla jejích EXPORTÉREM!! Pravda, p.Václave Havle, máme banány... hm. Nemusí se stát na ně fronty. Hm... .

V rubrikách vlevo "Do roku 2010 bylo" a "Vlaky..." postupně pouveřejňuji různý faktografický materiál. Pochopitelně, je to pro IT vzdělané důchodce jež jsou a chtějí zůstat aktivní. Pokud kdokoli může a chce; má materiál o kterém se domnívá že by mohl věci posloužít - budu za něj vděčen. Materiály ex post mi ani neposílejte. Např.. příspěvky k stávce lékařů jsou u mne nepoužitelné; je po ní. SKONČILA. Jsou však jiné servry, které rády přijmou cokoli od kohokoli. Dokonce i lži a polopravdy protizákonné zveřejní. Tedy: " U kolegy, prosím!" s takovými věcmi.

Pro začátek pozornost svých čtenářů nasměrovávám na mapy v levo v rubrikách uveřejněné. Do konce měsíce března připravím pár statistických dat co do území, obyvatelstva a pod. Prozatím, pro začátek: bsp40m.czechian.net/001.php :

Pavel Ján Buvala

 

—————

Zpět