143.Domov důchodců končí

01.03.2011 02:34

Přijal jsem na včerejšek a dnešek účast na dvoudenní konferenci Národního centra transformace sociálních služeb na téma: Transformace a deinstitucionalizace sociálních služeb.Ach to "úžasné" slovo.... Nicméně to nelze jinak vyjadřit a tak snad i Ústav pro jazyk český nebude mít námítek proti tomuto novotvaru; SNAD. Opět tranformace a opět komunistickému tmářství by důchodci byli poslední co se o tom dozví, Natož "klienti" domovů důchodců ba co dím, mnozí jejich zaměstnankyně také. Podívejte se, prosím, na stránky: www.trass.cz/ . Na "poznámky ke dni" poststalinských nohsledů a především nohsledek že si stačí sami a podobné KFC(kecyfklecy) v Knize návštěv těchto stránek odpovídám: zdravotně postiženými to začalo. POUZE  Z A Č A L O .

 Je nasnadě, že potřebné info proniknou kam mají. Neboť celá konference se nese v duchu velice přátelského pochopení člověka člověkem. Všechny dotazy jsou zodpovězeny na místě; jazyková bariera díky překladatelské službě NEEXISTUJE! Také " američanzvysočan" jako ja rozumí v reálném čase vše o čemž ten či onen řečník mluví. Jazyk není NENÍ PROBLÉM! Mne nejvíc zaujala přednáška SIRA Rogera Singeltona - její úvod, kde konstatoval, že NENÍ ŽÁDNÝ státní úředník, "pouhá" poradenská firma... . Pre väčšinu  účastníkov nenutné tlumočenie nádhernej slovenčiny JUDr.Maroša Matiaška, malo kór pre mňa extra pôvab. Vysvetlil právní aspekty transformace sociálních služeb. Mnohé věci jsme slyšeli mnozí poprvé a tak i diskuse večer při společenském rautu se nesly v tomto duchu až do mého odchodu; do chvíle co píši tyto řádky. Ve snaze aby to bylo zavčas tam, kde to má být u hostů; návštěvníků těchto www.sduchodci.cz stránek.

Perfekně bylo vybráno také místo konání takovéto "Konference na nejvyšší úrovni". Královehradecké Nové Adalbertinum NESKLAMALO. Po všech stránkách. Třešničkou na dortu byl podvečerní raut na závěr 1.dne konference. Bohužel jsem si nevzal foťák. Abych vás mohl alesoň obrazem informovat, podělit se s vámi, o tom co za lahůdky a jak efektno efektivně z běžně dostupných ČESKÝCH surovin zdejší kuchaři připravili. To nebylo komunisticko-funkcionářské kafíčko+Tatranka; podepište a BEŽTE; max. tak vohřatej páreček pro plebs! Bohužel jsem musel po 20:00 odejít a to diskuse byla v tom nejlepším. No, bylo to pro potěchu zraku i chuti, za účastníky: DĚKUJI.

Dnes promluví hejtman HK Bc.Lubomír FRANC, další představitelé ministerstva práce a sociálních věci a zástupci krajů Moravskoslezkého; Vysočina; Ústí/Labem a další. Za Discability Rights Center Budapešť - Ján Fiala. Mgr.Petra Zdražilová z Kanceláře českého ombudsmana a další. Kolotoč má skončit v 15:40. Nebudou-li dotazy a připomínky z pléna. Je nasnadě, že o závěrech konference se dozvíte jak na stránkách MPSV;NCPTSS;časopisu www.socialniprace.cz/ a jak jinak u mne, "důchodcovský ombudsman"

Pavel Ján Buvala

—————

Zpět